Water Quality Dünya Su Derneği Altın Mührü

Water Qualiy Altın Mührü Nedir?

Water Quality Logo

 Musluk suları ve bazı sular insan sağlığı açısından elverişli hale gelmesi için arıtma cihazları kullanılır. Arıtma cihazlarına insan sağlığı amaçlanarak çeşitli ve zorlu  testler yapılır.  

   Bu testleri yapan kurumlardan birisi de Dünya Su Derneği’dir. Dünya Su Derneği’nin yaptığı testlerden geçenler Water Quality Altın Damgası’nı alırlar. 

Water Quality Önemi

Water Quality Logo 2

Su arıtma sektörü için çalışan , çok sayıda üyesi olan , suya değer kazandırmak için maddi bir çıkar beklemeden insan sağlığı için ve kalite kontrol düzeyinde çalışan dünya çapında tanınmış bir kuruluştur. 

   Yarım asırdan fazla bir süredir Faaliyette olan Water Quality  ilk mührünü 1960’da vermiştir.  Kararlı bir şekilde testlerine devam ederek günümüzde alanının öncülerinden olmayı başarmıştır. 

   1959 yılında içme suyunun kalitesinin artırılması alanında yarışmalara katılan ilk kurumdur. Water Quality Altın Mührünü Almaya hak kazanan dünya üzerinde sayılı firma bulunmaktadır.  tabiri caizse ince eleyip sık dokuyarak verilen bu mühür ülkemizde sadece iki firmada bulunmaktadır.  

   Neden Herkese Verilmez? Malzeme ve İnsan Sağlığına Katkısı Nedir?

Bu ödülü almak için hem marka olarak hem de kalite olarak bir statü elde etmiş olmak gerekir. Bu ödül , ucuz işçilik ve insan sağlığı ile oynayan *kalitesiz* ürün ve markalar yerine kendini kanıtlayan ve zorlu testlerden geçen markalara verilir. 

   İş Mükemmelliği

   WQA , su kalitesinin iyileştirilmesi içinde dünya çapında yer edinmiştir. Buna bağlılık gösteren üyeleri belirler ve tanır. Bu program sonucunda üyelerinin güvenilirliklerinin ve su arıtma cihazlarının standartlarının gelişmesine katkıda bulunur. 

   Dünya Su Derneği Altın Mührü’nün Geniş Kitlelere Yayılmasındaki Özellikler : 

   1-) Objektif bir şekilde , taraf tutmadan yapılan testler  

   2-) Tüketiciye karşı dürüstlük prensibi ile çalışması  

   3-) Temiz , hijyenik çalışma çalışma (test/laboratuvar) ortamı 

   4-) Ulaştığı kitleler tarafından aldığı olumlu dönüşler ile yeni kitlelerin ilgisini çekmesi 

   5-) Personellerini özenle seçerek ve gerekli eğitimlerden geçirerek mesleki bilgi ve deneyimlerini artırması  

   6-) ABD’nin bölgesel – ulusal yasalara ve uluslararası yasalara uygun çalışması  

   gibi nedenler ile dünya çapında başarı/statü/güven kazanmıştır. 

Water Quality Onayı Nasıl Alınır?

   Dünya Su Derneği Altın Mührü’nü alabilmek için bazı şartlar vardır. Yapılış yeri , kalitesi , ve satıcıların alıcılara karşı olan sorumluluğu gibi genel bir değerlendirme sonucu başvuru yapılır. Testlerde başarılı olan kurum veya kuruluşlar mührü almaya hak kazanır. 

   İyi Bir Su Arıtma Cihazının Özellikleri Nelerdir?

   1-) Alkalin , sediment filtre gibi parçalar barındırırlar. 

   2-) pH değerinin 7.5 – 8.5 arasında bir değerde tutulması sağlanır. 

   3-) Piyasa değeri 1500 TL ve üzerindeki cihazlar tercih edilmelidir. ‘Merdiven altı’ diye tabir edilen yerlerde üretilen veya para hırsı ile maliyeti kısarak üretilen , 300-400 TL bandında satılan cihazlar kesinlikle tercih edilmemelidir. 

   Bu Mührün Kazandırdıkları : 

   1-) Piyasada artan rekabet  

   2-) Gelişen bilgi 

   3-) Bireysel/ticari  güven sağlamak 

   4-) Kurum içi ilişkilerde ve müşteri ilişkilerinde güvenilirlik  

   5-) Deneyim olarak artış yaşatır. 

   6-) Maddi kayıpları azaltabilir.Zaman tasarrufu sağlar.  

   Su Kalitesi Teknisyeni Sertifika Programı : 

   Bu sertifikayı alan bireyler/teknisyenler su/atık su alanında sektörde çalışmaya başlar. 

   Dünya Su Derneği’ne Neden Üye Olunmalıdır?

Vücuttaki Su Oranı

   Eğitim : Kurumun bina veya ofisine gitmeye gerek kalmadan , gerek müşteri temsilcileri gerekse bilgi veren metinleri ile yardım alınabilir. Ayrıca düzenlenen konferanslar , eğitim için verilen dersler ile işverene yardımcı olunmaktadır. 

   Etkinlikler : Düzenlenen eğitim konferansları , seminerler , internet üzerinden satış yapma konusunda satıcılara ve satıcılar ile alıcılar arasındaki ilişkiyi düzenlemeye yardımcı olur. 

   Sektör Haberleri : Yapılan değişiklikler , planlanan konferanslar , bireysel veya ticari hak ve eğitim kursları , eğitim branşları hakkında yetkili kişiler tarafından sosyal medyalardan haber verici içerikler paylaşılır. 

   Bilgi : Malzeme/parça kalitesi , sağlık , hijyen , suya olan etkileri konusunda yapılan testler ve ulaşılan makaleler ile üyelerini ve bu endüstriyi destekler. Dolaylı olarak da satıcı-müşteri ilişkisine de katkıda bulunur. 

   Müşteri Adayı Üretimi : Bazı sistemler aracılığı ile su arıtma cihazı sağlayan kişilere ulaşmak  isteyen kişileri kolayca satış yapan kişiler ile iletişime geçirir. Böylelikle müşteriler/tüketiciler kolayca satıcı ile gerek sosyal medyadan gerekse telefon veya iş yerini ziyaret ederek iletişim tamamlanır. 

   Hükümet İşleri : Suyun hijyenikliği , insan sağlığı , çevre kirliliği ile ilgili işlemleri inceleyerek ABD yasalarını takip eder ve bunlara uyar. Yerel , bölgesel ve uluslararası düzeyde belirlenen konularda üyelerine destek sağlar ve üyelerini sektöre katkı sağlamak amacı ile belirli bölgesel/genel merkezlere davet eder. 

   Endüstri Liderliği Ağı : Üyelerinin internet sektöründeki gücünü desteklemek ve rakipleri arasındaki konumunu yükseltmek amacı ile üyelerine destek verir. 

   Dünya Su Derneği Altın Mührü Kullanıcılara Ne İfade Etmelidir?

Dünya’nın önde gelen değerlerinden bir tanesidir. Birinci sınıf , kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayan ürünlere verilir. Her üreticiye değil , sadece piyasada dürüstlük ile ön plana çıkmış ve güvenilir üreticilere verilir. Bu yönü ile kullanıcılar tarafından güven kazanmıştır.  

   Tüketicilerin Markalara Karşı Güven Duygusu

   Tüketiciler aldıkları ürünlerin belirli testlerden geçip , belirli raporları almış olmalarını isterler.(Kişilerin alışkanlıkları da buna yol açabilir. Sadece belirli standartların  en yukarısında olduğu için hiç araştırmadan kullanıyorsa bu marka sadakati olur.) Kişilerin bu güven duygusu arayışı marka bağlılığı olarak nitelendirilebilir. 

   Marka Bağlılığı : ‘Sadık’ diye nitelendirilebilir konumda bulunan bazı müşterilerin belirli sıralamalara koyulmuş ürünler içerisinden en yukarıdakine bağımlı hale gelmesidir. 

   Altın Mühür’de dünya genelinde bağlılık kazandığı için kendisine güvenen üyelere ya da tüketicilere yaptığı pazarlama maliyetlerini de düşürerek kendisi için de önemli adım/adımlar atmıştır. 

   Marka Sadakati Piramidine Bağlılık

Marka Piramidi

Firmalar/kurumlar/kuruluşlar tüketicilerini tek bir firmaya yani kendilerine bağlamayı amaçlamaktadırlar. Bunu başarmak için ise bazı prensipler geliştirirler ya da başka şirketlerin prensiplerini uygularlar. 

   1-) Fiyat istikrarını sağlamak (en önemli nedenlerden) 

   2-) Ürünün kalite kontrolünün yetkili/bilgili kişilerce gerçekleştirilmesine olanak sağlamak 

   3-) Kargolama/paketleme , tüketiciye ulaşana kadar işi takip etmek  

Vb. gibi prensiplerle çalışırlar.  

   Üyelerin ve Tüketicilerin Altın Mühür’e Güvenme Süreci

   Üyeler ve tüketiciler ilk olarak genel anlamda araştırma yapar. Altın Mühür elde ettiği başarılar ve puanlar ile üyelerin ve tüketicilerin ilgisini çekmeyi başarır. Altın Mühür işine özen göstermesiyle birlikte güven kazanır ve üyelerin/tüketicilerin bağlılığını kazanır. 

   Sağlıklı İçme Suyunun Önemi ve Özellikleri

Sağlıklı İçme Suyu

Sağlıklı içme suyu ; belirsiz düşüncelere , ruh hali değişikliğine , vücudun aşırı ısınmasına ve kan dolaşımına katkıda bulunur. Fakat içilen su sağlığı tehdit edici maddeler içeriyorsa kanser , kısırlık , kolera , dizanteri , ishal gibi durumlara yol açar ve hücrelerin veya fonksiyonların görevlerini yerine getirmesini engeller.  

   1-) Temiz , berrak  ve içimi hoş olmalıdır. 

   2-) İnsan sağlığına zararlı maddeler içermemelidir. 

   3-) İnsan sağlığına faydalı mineralleri içermelidir. 

Water Quality Test Aşamaları Nedir?

Water Quality Testleri

1-) Ürünün Yapısal Bütünlüğü : Belirli bir süre zarfında normal şartlarda kullanıma karşı dayanıklılığı kontrol ve test edilir. 

   2-) Malzeme Kalitesi : Bu kısım kullanılan malzemelerin/parçaların insan sağlığı ve su temizliği açısından test aşamasını içerir. 

   3-) Kimyasal Test : Son aşamadır. Hijyen ve sağlık açısından vaat edileni ve Water Quality Assocition’un kurallarını karşılayıp karşılamadığı test edilir. 

   4-) Ürünün elde edilen veriler ile uyumlu olup olmadığının  ve diğer şartları taşıyıp taşımadığının kontrol edildiği kısımdır. 

   Sonuç

   Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı gibi Altın Mührü önemsiz bir belge değildir ve içme suyu sektöründe önemli bir yer tutar (İlk üçe girmeyi başarmıştır). Aldığı ödül ve başarılar neticesinde de rakipleri arasında ön plana çıkmıştır. 

Bir cevap yazın

Hidrotek Water Su Arıtma Sistemleri.

2003® Yılından Günümüze Kadar Üretmiş Olduğu NSF ,  ve Water Quality Belgeli Filtreler ile, Dünya!nın ir Çok Ülkesinde Güvenle Kullanılmaktadır. 

Su Arıtma Cihazı Sensörleri Nelerdir?

Su arıtma cihazlarını iyi bir şekilde çalışabilmesi için suya yeterli derecede basınç uygulanması gerekir. Basınç uygulanan su, filtrelerin gözeneklerinden geçerek yabancı maddelerden kurtulur. Şebeke suyunun

Devamını oku »

Bina Girişi Su Arıtma Cihazı

Su arıtma cihazlarının kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Evlerde tezgah üstü ve tezgah altında kullanılmakta olan su arıtma cihazları, aynı zamanda bina girişlerine de yerleştirilmektedir.

Devamını oku »

Su Yumuşatma Nedir?

Kullanılan suların temiz olması yanında yumuşak su olması da çok önemlidir. Çünkü yumuşak olmayan yani sert su denilen sular öncelikle sağlık sorunlarına yol açabiliyor ve

Devamını oku »

Su Arıtma Sistemleri Tarihi

Şüphesiz ki su, dünyadaki yaşam için güneş ile beraber en önemli unsur. Su, dünyada canlılığın oluşumundan beri önemini korumaktadır. Hatta suyun bu önemliliği günümüz dünyasında

Devamını oku »