Sediment Filtreler

Sediment Filtreler su arıtma cihazlarında önemli bir yere sahiptir. Spun Filtre olarak da adlandırılabilmektedirler. Cihazlarda gerçekleşen su arıtma işleminin ilk adımını oluştururlar. Suyun tam anlamıyla yabancı ve zararlı maddelerden arındırıldığı Membran Filtreye gidecek olan suyun, mümkün olduğunca büyük partikül ve moleküllerden arıtılıp Membran filtre için hazır hale getirilmesinden sorumlu olan üç filtreden biridir. Sediment Filtre, Granüllü Aktif Karbon Filtre ve CTO Blok Karbon Filtre bu üç filtreyi oluşturmaktadır.

Sediment Filtrenin Yapısı

Hidrotek Sediment Filtre

Sediment Filtre, suyun içinde bulunmakta olan çeşitli toz, toprak, kum, çamur, pas ve tortuları süzmek ile görevlidir. Bu sayede arıtma cihazında sonraki aşamalarda bulunmakta olan filtrelere bu maddelerin geçişini engelleyerek diğer filtrelerin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar.

Sediment Filtrelerin yapısı sıkıştırılmış kağıttan oluşmaktadır. Sıkıştırılmış durumda olan bu kağıtların üzerinde gözenekler bulunmaktadır. Sediment Filtre gözenekleri mikron boyutunda geçirgenliğe sahiptir. Gözenekler en fazla 50 mikron olmak üzere 1, 5, 10 ve 20 mikron büyüklüklerinde olabilirler.

Eğer Sediment Filtre arıtma cihazında ilk aşamada kullanılacaksa 5 mikron, üçüncü aşamada kullanılacak ise 1 mikron boyutunda olmalıdır. Ters Ozmosun gerçekleştiği Membran Filtre için de Sediment Filtre oldukça önemlidir.

Sediment Filtre

Sediment Filtre

Sudaki büyük partiküllerin Membran filtreye ulaşması mümkün olduğunca engellenmesi gerekir. Sediment Filtre düzgün bir şekilde çalışırsa Membran Filtrenin kullanım ömrünün uzamasına da katkıda bulunur. Sediment Filtrenin düzenli olarak değişmesi gerekmektedir. Kullanım ömrü, marka ve kullanım sıklığına göre değişiklik gösterir.

Bu unsurlar göz önüne alındığında Sediment Filtrelerin 6 ay ile 24 ay arasında kullanım ömürleri değişebilir. Sediment Filtrelerde % 100 oranda saf polipropilen ham madde olarak kullanılmaktadır. 125 PSI basınç altında çalışabilmektedirler. Yaklaşık olarak 9500 Litre su arıtma kapasiteleri bulunmaktadır. Çamur, tortu gibi maddeler suyun bulanıklaşmasına neden olmaktadır.

Sediment Filtreler sudaki tortu ve çamur gibi kirleticileri temizledikleri için aynı zamanda suyun bulanıklığını da alırlar. Sediment Filtreler kullanım ömrü dolduktan sonra değiştirilmediği takdirde diğer filtreler ve özellikle Membran filtre için olumsuz durumlara yol açabilir.

İlk aşamalarda iyi arıtılmayan su, Membran Filtrenin yükünü arttırır. Membran Filtre sağlıklı çalışmaz ise suyun kalitesine doğrudan etki eder. Bu sebeple Sediment Filtrelerin süresi dolduğunda değişimlerinin yapılması lazımdır.

Bir cevap yazın

Hidrotek Water Su Arıtma Sistemleri.

2003® Yılından Günümüze Kadar Üretmiş Olduğu NSF ,  ve Water Quality Belgeli Filtreler ile, Dünya!nın ir Çok Ülkesinde Güvenle Kullanılmaktadır. 

Su Arıtma Cihazı Sensörleri Nelerdir?

Su arıtma cihazlarını iyi bir şekilde çalışabilmesi için suya yeterli derecede basınç uygulanması gerekir. Basınç uygulanan su, filtrelerin gözeneklerinden geçerek yabancı maddelerden kurtulur. Şebeke suyunun

Devamını oku »

Bina Girişi Su Arıtma Cihazı

Su arıtma cihazlarının kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Evlerde tezgah üstü ve tezgah altında kullanılmakta olan su arıtma cihazları, aynı zamanda bina girişlerine de yerleştirilmektedir.

Devamını oku »

Su Yumuşatma Nedir?

Kullanılan suların temiz olması yanında yumuşak su olması da çok önemlidir. Çünkü yumuşak olmayan yani sert su denilen sular öncelikle sağlık sorunlarına yol açabiliyor ve

Devamını oku »

Su Arıtma Sistemleri Tarihi

Şüphesiz ki su, dünyadaki yaşam için güneş ile beraber en önemli unsur. Su, dünyada canlılığın oluşumundan beri önemini korumaktadır. Hatta suyun bu önemliliği günümüz dünyasında

Devamını oku »