Membran Filtre Nedir?

Hidrotek Membran 1

Ters Ozmos su arıtma cihazlarında suyun arıtılmasını, içimi hoş ve yumuşak olmasını sağlayan parçalar filtrelerdir. Sediment filtre, Karbon Filtreler, Membran Filtreler ve Post Karbon Mineral Filtreler vs. su arıtma cihazlarında kullanılmaktadır. Bu filtreler arasından suyu tam anlamıyla süzdüğü için Membran Filtre büyük önem kazanır.

Membran Filtre, Ters Ozmos Su Arıtma Cihazlarında kullanılan en önemli filtredir. Ters Ozmos sayesinde gerçekleşen su arıtma işlemi, suyun bu filtreden geçişi sırasında olur. Çok küçük gözeneklere sahip olan Membran Filtre, boyutları aşırı derecede küçük olan bakteri ve virüs gibi zararlı mikroorganizmalar olmak üzere suda bulunan her türlü maddenin geçişine izin vermez.

Bazı büyük moleküllü mineralleri de yakalayıp tutabilir. Bu nedenle Membran Filtreden geçen su demineralizasyona uğrar ve saf hale gelir. Suyun saflaşma sorununu çözmek için mineral filtreler kullanılır ve suya mineral ilave edilerek bu sorun ortadan kaldırılır.

Sağlık açısından mineraller çok önemli olduğu için suya sonradan mineral ilavesi yapmak gereklidir. Membran Filtre, sudaki tüm yabancı maddeleri süzmek için üretildiği için mineralleri de süzmesi gayet normaldir. Ters Ozmos olayında enerji harcanması lazımdır. Bu nedenle Ters Ozmos Sistemlerde suyun belli bir basınç altında filtrelerden geçmesi gerekir.

Membran Filtrede basınç sayesinde su, çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçiş yapar ve çeşitli zararlı maddelerden ayrılır. Suyun Membran Filtreden geçişi sırasında atıklar oluşmaya başlar. Oluşan atıklar belli miktarda su ile Membran Filtrenin atık su kanalından sistemin dışına tahliye edilir.

Membran Filtre Kullanım Alanları

Hidrotek Membran 2

Membran Filtrelerin kullanım alanları oldukça geniştir. Daha çok Ters Ozmos tezgah altı arıtma cihazlarından tanıdığımız Membran Filtrenin birçok endüstri alanında kullanımı yaygındır. Özellikle kimya ve gıda endüstrisinde kullanılmaktadır.

Kimya alanında boyar madde atık su arıtılmasında ve geri kazanımında kullanılır. Gıda endüstrisinde ise peyniraltı suyu üretim işlemlerinde olmak üzere alkali suyun geri kazanımı gibi alanlarda kullanılır. Su arıtma alanında da evsel su arıtma cihazlarıyla içme suyu üretiminde kullanılmasının yanında deniz suyu arıtımında ve atık suların geri kazanılmasında Membran Filtreden yararlanılmaktadır.

İyi Bir Membran Filtre Nasıl Olur?

Hidrotek Nano Membran

Su arıtma cihazlarında Membran Filtreden önce, su Sediment Filtre ile Aktif Karbon Filtre ve Blok Karbon Filtre olmak üzere üç filtreden geçer fakat bu filtreler suyu arıtmada tam anlamıyla başarılı değildirler. Suyun içindeki belli büyüklükteki partikülleri tutabilirler, diğer küçük partiküller suyun içinde kalır. Bundan dolayı asıl görev Membran Filtrenindir.

Su arıtma cihazlarında iyi bir Membran Filtre kullanmak sağlık açısından çok önemlidir. Ayrıca su tasarrufu da iyi bir Membran Filtreden beklenen özelliktir. Membran Filtrenin kalitesini belirleyen en önemli unsur sarım sayısıdır. Filtrelerin, kullanılacakları bölgedeki suyun kirlilik oranına göre sarım sayıları değişmektedir.

Çok kirli olmayan sularda tercih edilenler 75 GPD Standart Membran Filtrelerdir. Sarım sayıları 8 – 10 sarım arasındadır. Eğer suların çok daha kirli olduğu bir bölgede kullanılacak Membrana ihtiyaç duyulursa 80 GPD filtreler tercih edilmelidir.

Bu Membranlar ise 10 – 14 sarım arasındadır. 80 GPD Membran Filtreler rahatlıkla kirli suyu temizleyebilirler. Bunların haricinde bir de Süper Sarım Membran Filtreler bulunmaktadır. Super Sarım Membran Filtreler, aşırı kirli olan suları arıtmada yüksek performans göstermesi için üretilmişlerdir

NSF ve Water Quality Belgeleri Nedir?

NSF belgesi gıda  ve su ürünleri için verilen bir belgedir. Gerekli testlerden geçmiş olan ürünlerin belli standartlara uygun olup olmadığı belirlendikten sonra uygun oldukları takdirde verilen değerli bir belgedir. İnsan sağlığını korumayı hedefleyen NSF belgesi, dünya genelinde geçerli olduğu için ayrı bir önem kazanmaktadır. NSF su ve atık su alanında da faaliyet göstermektedir.

Bu alandaki Ters Ozmos arıtma sistemleri için NSF/ANSI 58 adlı belgesi bulunmaktadır. Tüm su arıtma sistemlerini kapsayan NSF 58 belgesi, Membran filtrelerin kalitelerine göre de verilmektedir. Water Quality ise Dünya Sağlık Derneği tarafından su arıtma cihazları için verilen bir belgedir.

Bir su arıtma cihazı Water Quality belgesine sahipse, zorlu testlerden geçmiş gerçekten başarılı bir ürün olduğu anlaşılır. Water Quality, su arıtma cihazı alıcısı için çok sağlam bir güvencedir. Bu nedenle su arıtma cihazı alırken Water Quality onaylı olmasına dikkat etmek gerekir. WQA Altın Mührü dünya çapında geçerlidir.

Her su arıtma cihazı üreten firmanın sahip olmadığı bu mühür sadece güvenilirliğini, dürüstlüğünü ve kalitesini kanıtlamış üreticiye verilir. Hidrotek Su Arıtma Cihazları NSF ANSI/58 belgesine, aynı zamanda Water Quality Belgesi ve Altın Mührüne sahip ürünlerdir.

En Az Atık Suyu Hangi Membran Atar?

Hidrotek Membran 3

Su arıtma cihazlarında birim başına ne kadar çok atık su üretilirse o kadar su israf edilir. Çok miktarda atık su üreten su arıtma cihazlarından kaçınmak gereklidir. Üretilen temiz suya karşılık daha çok miktarda atık su atan cihazlar, hem ekonomik olarak zararlıdır hem de canlılık için son derecede önemli olan suyun israf olmasına yol açmaktadır.

Su arıtma cihazlarında Membran Filtrelerin kalitesi, suyun tasarruf edilmesi konusunda çok önemlidir. Çünkü atık su oluşumundan sorumlu olan filtre Membrandır. İyi bir Membran Filtre daha az atık su üretir, örnek olarak Süper Sarım Membranlar verilebilir.

Hidrotek Su Arıtma Cihazlarında kullanılan Membran Filtreler bire bir oranında atık su üretir, yani bir bardak temiz su üretildiğinde bir bardak atık su ortaya çıkar. Diğer standart su arıtma cihazlarındaki atık su oranı çok daha fazla olmaktadır. Bu oran bir bardak temiz suya karşılık yaklaşık üç bardak atık su şeklinde oluyor. Böyle olduğu için Hidrotek Su Arıtma Cihazları, diğer standart cihazlara göre çok daha fazla su tasarrufu sağlamaktadır.

Evde Kullandığımız Su Arıtma Cihazları İçin En İyi Membran Seçimi

Hidrotek Membran 4

İnsan sağlığı için olmazsa olmaz olan suyun iyi arıtılması gerekmektedir. Suyun zararlı maddelerden ayrılmasını sağlayan Membran Filtrenin sağlıklı, kaliteli ve iyi performans göstermesi gerekir. Evlerde kullanılan Ters Ozmos su arıtma cihazları için iyi bir Membran seçmek çok önemlidir.

Tabi ki Ters Ozmos Sistemi bir bütün olduğu için diğer filtreler, Membranın performansını etkileyebilmektedirler. Membran Filtreler sarım sayısına göre değişiklik gösterir. Standart Membranlar 8-10 arasında sarım sayısına sahip olmaktadır. 

Hidrotek Membran Filtreler 13 sarım sayısı ile yüksek derecede arıtma işlemi yapabilmektedir. Membran Filtreler için kullanılan GPD birimi günlük su üretme kapasitesidir. Hidrotek Membranlar 80 GPD veya 100 GPD kapasiteye sahiptirler. Ayrıca yüksek kalitede ve sağlıklı olduğunu belirten NSF/ANSI 58 sertifikasını da almaya hak kazanmışlardır.

Hidrotek Membran Filtreler, Amerika Birleşik Devletleri`nde üretilmektedirler. Evlerinizdeki tezgah altı su arıtma cihazlarınızda Hidrotek Membran Filtreyi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Hidrotek Water Su Arıtma Sistemleri.

2003® Yılından Günümüze Kadar Üretmiş Olduğu NSF ,  ve Water Quality Belgeli Filtreler ile, Dünya!nın ir Çok Ülkesinde Güvenle Kullanılmaktadır. 

Su Arıtma Cihazı Sensörleri Nelerdir?

Su arıtma cihazlarını iyi bir şekilde çalışabilmesi için suya yeterli derecede basınç uygulanması gerekir. Basınç uygulanan su, filtrelerin gözeneklerinden geçerek yabancı maddelerden kurtulur. Şebeke suyunun

Devamını oku »

Bina Girişi Su Arıtma Cihazı

Su arıtma cihazlarının kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Evlerde tezgah üstü ve tezgah altında kullanılmakta olan su arıtma cihazları, aynı zamanda bina girişlerine de yerleştirilmektedir.

Devamını oku »

Su Yumuşatma Nedir?

Kullanılan suların temiz olması yanında yumuşak su olması da çok önemlidir. Çünkü yumuşak olmayan yani sert su denilen sular öncelikle sağlık sorunlarına yol açabiliyor ve

Devamını oku »

Su Arıtma Sistemleri Tarihi

Şüphesiz ki su, dünyadaki yaşam için güneş ile beraber en önemli unsur. Su, dünyada canlılığın oluşumundan beri önemini korumaktadır. Hatta suyun bu önemliliği günümüz dünyasında

Devamını oku »