Bina Girişi Su Arıtma Cihazı

Su arıtma cihazlarının kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Evlerde tezgah üstü ve tezgah altında kullanılmakta olan su arıtma cihazları, aynı zamanda bina girişlerine de yerleştirilmektedir. Bina girişlerinde bulunan su arıtma cihazları saatin önüne takılmaktadır. Bu cihazlar aslında bir su yumuşatma sistemidir. Çünkü suyu tam anlamıyla içme suyu kalitesine getirecek kadar arıtamazlar. Bina girişi su arıtma cihazları suyun içinde bulunan toz, toprak, çamur ve kum gibi büyük partiküllü maddeleri sudan uzaklaştırırlar.

Böylece su daha evinize girmeden büyük partiküllü kirleticilerden arıtılır. Bu sayede evinizdeki tezgah altı veya üstü su arıtma cihazlarında bulunan filtrelerin kullanım ömürleri artmaktadır. Bina girişinde arıtılmış olan suyun içinde bulunan kirletici madde sayısı azaldığından dolayı su arıtma cihazındaki filtrelerin yükü azalmaktadır. Bina girişi su arıtma cihazları sudaki küçük boyuttaki maddeleri arıtamadıklarından dolayı evinizde bir Ters Ozmos su arıtma cihazı kullanılması gereklilik göstermektedir.

Atlas Bina Girişi Su Arıtma Cihazı Özellikleri

Bina girişi su arıtma filtreleri

Atlas Bina Girişi Su Arıtma Cihazı ya da Atlas Su Arıtma Filtresi bu alanda öne çıkan su arıtma cihazlarından biridir. Bina girişine takılan Atlas su arıtma cihazı 3 aşamalıdır. İlk aşama Tortu Filtredir. İkinci aşama Kireç Önleyici Filtredir ve üçüncü aşama ise Blok Karbon Filtreden oluşmaktadır. Filtre giriş çapları 3/4 boyutundadır. Şebeke suyunda bulunan çamur, pas, klor ve özellikle kireci sudan uzaklaştırmaktadır.

Bilindiği üzere çamaşır makinesi gibi cihazların öncelikle rezistansları olmak üzere diğer parçalarının arızalanmasından kireç sorumludur. Bu sebeple bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi beyaz eşyaların kireç nedeniyle arızalanmasının önüne geçilir. Bu şekilde makine parçalarının kullanım ömrü uzamaktadır. Atlas bina girişi su arıtma cihazları ayrıca musluk ve kaloriferler gibi su ile çalışan diğer eşyaların da kireçlenmesini önler.

Kireç ile beraber suya sertlik veren diğer maddelerde sudan ayrıldıklarından dolayı daha yumuşak su elde edilir. Sert su cilt sağlığına oldukça zararlı olabilmektedir. Cilde olduğu kadar saçlara da zarar vermektedir. Bundan dolayı cilt ve saç için kullanılacak su mutlaka yumuşak olmalıdır. Üstelik yumuşak su, sabun ve deterjanın daha etkili kullanılmasını sağlamaktadır.

 Bina girişi yumuşatma görsel
Atlas su arıtma

1. Aşama: Tortu Filtre

Tortu Filtresi suya bulanıklık veren büyük boyutlu kirletici maddeleri sudan uzaklaştırır. Su tortu filtre sayesinde daha berrak bir görünüme kavuşur. 10″ yıkanabilir plastik bir filtredir. Belli aralıklarla yıkanabilmesinden dolayı yıkandıktan sonra tekrar kullanılabilir. Yerine 5 mikronluk Sediment Filtre de takılabilir fakat 6 ayda bir değişiminin yapılması gerekir.

2. Aşama: Siliphos Kireç Önleyici Filtre

Siliphos şebeke sularının kalitesinin arttırılmasını sağlayan kimyasal bir üründür. Soğuk ve sıcak ortamlarda borularda olduğu gibi pek çok eşyada oluşabilecek her türlü pas ve kireç taşının oluşmasını engeller. Suyun yumuşatılmasına göre çok daha ekonomik bir yöntemdir. Siliphos suya atıldığı zaman suyun içinde kendiliğinden çözünerek erir. Siliphos, dispenser denilen özel tanklarda bulunan suyun içine atılır. Suyu ne kadar tüketildiğine bağlı kalarak bir dispenser seçimi yapılmalıdır.

Ana su girişine bağlanabilen dispenserler sistemin birçok yerine daha entegre edilebilmektedir. Merkezi olarak kullanıldığında içme suyu olarak kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Hatta Siliphosun, limitlerin altında içerdiği fosfat oranıyla sağlığa faydalı olduğu da söylenebilir. Avrupada çoğu ülkede kullanılmaktadır. 1 ton su başına yaklaşık olarak 3-5 gr siliphos suya karışır.

Aynı zamanda siliphos eridiğinde suya fosfat katkısında da bulunur. Siliphos içerdiği fosfat sayesinde su sertliğini önleyebilmektedir. Fosfat molekülleri suyun sert olmasına sebep olan kalsiyum ve magnezyum moleküllerinin çöküp kireç oluşumuna sebep olmasını engeller. Fosfat, kalsiyum ve magnezyum karbonat moleküllerinin arasına girerek bu molekülleri parçalar. Bu sayede kireç taşı oluşumu engellenmiş olur. Sliphosun temel amacı su ile metal yüzeyin arasına yayılarak ikisinin temasını önlemektir.

3. Aşama: Blok Karbon Filtre

Blok Karbon Filtreler suya bulanıklık ve koku veren eriyik gazların tutulmasını sağlar. Suyun tadını ve rengini de düzenlerler. Bunlara ek olarak şebeke suyunda bulunabilen klor ve çeşitli organik maddeleri de tutarlar. Blok karbon filtreler ayrıca böcek ilaçları gibi zararlı kimyasal maddeleri sudan uzaklaştırırlar.

Hidrotek Water Su Arıtma Sistemleri.

2003® Yılından Günümüze Kadar Üretmiş Olduğu NSF ,  ve Water Quality Belgeli Filtreler ile, Dünya!nın ir Çok Ülkesinde Güvenle Kullanılmaktadır. 

Su Arıtma Cihazı Sensörleri Nelerdir?

Su arıtma cihazlarını iyi bir şekilde çalışabilmesi için suya yeterli derecede basınç uygulanması gerekir. Basınç uygulanan su, filtrelerin gözeneklerinden geçerek yabancı maddelerden kurtulur. Şebeke suyunun

Devamını oku »

Bina Girişi Su Arıtma Cihazı

Su arıtma cihazlarının kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Evlerde tezgah üstü ve tezgah altında kullanılmakta olan su arıtma cihazları, aynı zamanda bina girişlerine de yerleştirilmektedir.

Devamını oku »

Su Yumuşatma Nedir?

Kullanılan suların temiz olması yanında yumuşak su olması da çok önemlidir. Çünkü yumuşak olmayan yani sert su denilen sular öncelikle sağlık sorunlarına yol açabiliyor ve

Devamını oku »

Su Arıtma Sistemleri Tarihi

Şüphesiz ki su, dünyadaki yaşam için güneş ile beraber en önemli unsur. Su, dünyada canlılığın oluşumundan beri önemini korumaktadır. Hatta suyun bu önemliliği günümüz dünyasında

Devamını oku »