Aqualine Aktif Karbon

Aqualine firmasının ürettiği Aqualine Aktif Karbon, su arıtma cihazlarında kullanılan Granüllü Aktif Karbon Filtrelerinde bulunan bir malzemedir. Su arıtma sistemleri üzerinde çalışmalar yapan Aqualine Firması tarafından geliştirilen Aqualine Aktif Karbon, Türkiye`deki en iyi Granüllü Aktif Karbon malzemedir.

Aktif Karbon Nedir?

Aqualine Aktif Karbon 1
Aqualine Aktif Karbon 1

Aktif Karbon, Karbon elementinin bir allotropudur. Amorf Karbon da denilmektedir. Ham maddesi kömür, Hindistan cevizi ve odundan sağlanmaktadır. Bu maddeler çeşitli işlemlerden geçtikten sonra Aktif Karbon haline gelir. Organik ham madde 1093 °C gibi bir yüksek ısıya getirilince yüksek basınç uygulanarak Aktif Karbon elde edilir. Bu işlemlerden sonra karbon gözenekli yapıya sahip olur ve bu sayede yüzey alanı da arttırılmış olur.

Yüzey alanı, Aktif Karbonun nerede kullanılacağına bağlı olarak değişim göstermektedir. Aktif Karbon çeşitli eriyik gazları ve kimyasal maddeleri tutabilme özelliğine sahiptir. Eriyik gazları yakalamak için daha küçük gözenekli karbonlara ihtiyaç duyulur. Örnek olarak Hindistan cevizi bu ihtiyaca uygun bir maddedir.  

Aqualine Aktif Karbon Özellikleri

Aqualine Aktif Karbon 2
Aqualine Aktif Karbon 2

Türkiye`deki en iyi aktif karbon olan Aqualine Aktif Karbon, Ters Ozmos su arıtma sistemlerinde bulunan Granüllü Aktif Karbon Filtrelerde kullanılmaktadır. Suyun içindeki zararlı maddeleri absorbe etme kapasitesi yüksektir. Yüksek absorbe kapasitesi sayesinde suyun içindeki çeşitli kimyasal maddeleri, organik maddeleri ve inorganik maddeleri tutabilir.

Suda bulunabilecek insan sağlığına zararlı klor, arsenik ve kurşun gibi maddelerden suyu arıtır. Bunlar haricinde suyun tadını, kokusunu ve rengini kötü etkileyen çeşitli eriyik gazları da yakalar. Böylece zehirli gazların suya geçişine izin vermez.  

Aqualine Aktif Karbon, Kömür bazlı ve Hindistan cevizi bazlı olmak üzere iki türde üretilir. Evsel arıtma sistemlerinde hindistan cevizi kabuğundan üretilen aktif karbon tercih edilir. Kömür bazlı aktif karbon ise daha çok endüstriyel su arıtma sistemlerinde kullanılmaktadır ve atık su arıtımında görev almaktadır.

Aktif Karbon bakterilerin üremesi için uygun bir ortamdır. Belli bir kullanım süresinden sonra bakteri üremesi meydana gelebilir. Su ile yıkamak bu sorunu ortadan kaldırmayacaktır. Bundan dolayı süresi dolduktan sonra mutlaka değiştirilmesi gerekir.  

Ayrıca kullanım süresi dolan Aqualine Aktif Karbon doyuma ulaşacağı için suyu arındırma görevini yerine getiremeyebilir. Böyle durumlarda düzenli olarak bakımı yapılmalıdır. Aqualine Aktif Karbon piyasada ağırlığı 25 kg olan paketlerde satılmaktadır.

Ters Ozmos cihazlarda Granüllü Karbon Filtrelerin zararlı maddeleri arındırmada ve suyu düzenlemede çok etkili olduklarından dolayı bu filtrelerde kullanılan karbon malzemenin kaliteli olması çok önemlidir. Bunun için de kullanılabilecek en iyi ürün Aqualine Aktif Karbondur. Üstelik Aqualine Firması NSF sertifikasına da sahiptir. Aqualine NSF Sertifikasını buradan sorgulayabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

Hidrotek Water Su Arıtma Sistemleri.

2003® Yılından Günümüze Kadar Üretmiş Olduğu NSF ,  ve Water Quality Belgeli Filtreler ile, Dünya!nın ir Çok Ülkesinde Güvenle Kullanılmaktadır. 

Su Arıtma Cihazı Sensörleri Nelerdir?

Su arıtma cihazlarını iyi bir şekilde çalışabilmesi için suya yeterli derecede basınç uygulanması gerekir. Basınç uygulanan su, filtrelerin gözeneklerinden geçerek yabancı maddelerden kurtulur. Şebeke suyunun

Devamını oku »

Bina Girişi Su Arıtma Cihazı

Su arıtma cihazlarının kullanım alanları gün geçtikçe artmaktadır. Evlerde tezgah üstü ve tezgah altında kullanılmakta olan su arıtma cihazları, aynı zamanda bina girişlerine de yerleştirilmektedir.

Devamını oku »

Su Yumuşatma Nedir?

Kullanılan suların temiz olması yanında yumuşak su olması da çok önemlidir. Çünkü yumuşak olmayan yani sert su denilen sular öncelikle sağlık sorunlarına yol açabiliyor ve

Devamını oku »

Su Arıtma Sistemleri Tarihi

Şüphesiz ki su, dünyadaki yaşam için güneş ile beraber en önemli unsur. Su, dünyada canlılığın oluşumundan beri önemini korumaktadır. Hatta suyun bu önemliliği günümüz dünyasında

Devamını oku »